Inicio
Strona Główna
Página principal
Kim Jesteśmy
Nasza Szkoła
Z Życia Szkoły
SWIETO WIOSNY 2013
Zdjęcia/Fotos
Kontakt z Nami
Enlaces/Ważne adresy


      

 Wydarzenia


   

II POLONIJNE  ZAWODY PŁYWACKIE

 
         W dniu 16 lutego 2014 roku  /niedziela/,  w godz. 11.30. – 14.00. na krytej pływalni  w Alcala de Henares przy  Avenida Virgen del Val  miały miejsce  II POLONIJNE INDYWIDUALNE ZAWODY PŁYWACKIE. Z organizowały je  POLONIJNE STOWARZYSZENIE KRZEWIENIA KULTURY FIZYCZNEJ SPORTU I TURYSTYKI W HISZPANII - MIĘDZYSZKOLNY KLUB OLIMPIJCZYKA „DYSKOBOL”.
W zawodach uczestniczyły  dzieci i młodzież w wieku od lat 6 do lat 18 lat.  
Uczestnicy zawodwó mieli okazję sprawdzić poziom swoich umiejętności pływackich w rywalizacji sportowej na dystansach określonych regulaminem zawodów. Emocji i ducha walki nie brakowalo.

Naszą szkolę dzielnie reprezentowali Laura, Patrycja i Jakub, wszyscy w konkurencji - styl dowolny na 25 m. Patrycja wzięła udział równiez w sztafecie.

Mamy medale!!! 

Patrycja i Jakub  wywalczyli srebro w swoich kategoriach wiekowych.

Wszyscy uczestnicy  dostali pamiątkowe dyplomy.


 

 

FINAł Polonijnego  Międzyszkolnego  Konkursu  Plastycznego  i Wiedzy Olimpijskiej -

"PODTRZYMUJEMY PłOMIEN OLIMPIJSKI"

      

 W niedzielę, 26 stycznia 2014 r. gościliśmy w hali sportowej Sobotniej Szkoly Polskiej w Vicalvaro na Wielkim Finale  Polonijnego  Międzyszkolnego  Konkursu  Plastycznego  i Wiedzy Olimpijskiej organizowanego przez KLUB OLIMPIJCZYKA ,,Dyscobol”.

Konkurs zorganizowany został z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014.  Do konkursu plastycznego przystąpiliśmy z wielkim zaangażowaniem. Prace plastyczne Patrycji, Jakuba, Marianny
i Zoe znalazly się w gronie 10 najlepszych rysunków i nagrodzone zostały pamitątkowymi medalami
i dyplomami. Rowniez praca Laury otrzymala dyplom.

W Konkursie Wiedzy Olimpijskiej reprezentowaly nas  2 drużyny: Seleny i Nico – pary z Mamami.
W Wielkim Finale zdobyliśmy II miejsce, ktróre wywalczyla dla nas para - Selena z Mamą.

Dziewczyny wykazały sie wielką wiedzą i znajomoscią tematu Olimpiad.

Wszystkim Uczestnikom Konkursu Serdecznie Gratulujemy!!

 

 

 


 

 

         W sobotę 25 stycznia 2014 r.  odbyło sie w naszej szkole niecodzienne spotkanie
z zapaśnikem Robetem Kosteckim - byłm olimpijczykiem.  Pan Robert   dwukrotnie reprezentował  Polskę na Igrzyskach Olimpijskich: w Barcelonie i Atlancie. Jako zapaśnik stylu wolnego to rownież ośmiokrotny mistrz Polski, finalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Swita. Dzieci, rodzice i goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji z walk i ciekawostek ze świata sportu. Dla wielu spotkanie ,,na żywo" z olimpijczykiem bylo wielkim przeżyciem.

Wielkie podziękowania dla Polonijnego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki
w Hiszpanii  - ,,DYSKOBOL",  inicjatora tego spotkania.

 

 

 

 

 


 

Jasełka 2013 w Sobotniej Szkole Polskiej

 

           W sobotę 14  grudnia 2013 r.  odbyło sie w naszej szkole tradycyjne już spotkanie kolędowe, na którym nasze dzieci przedstawiły jasełka.  Przedstawienie wypadło znakomicie! Występ maluchów i tych trochę starszych  dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszen. Każda obecna  rodzina i zaproszeni goście (m.in Dyskobol) otrzymali w prezencie od dzieci zapaloną świecę
z własnoręcznie ozdobioną gwiazdą. Temu miłemu gestowi towarzyszyły życzenia  aby w każdej rodzinie zagościła cudowna magia  Świąt. Nie  zabrakło  oczywiście Świętego Mikołaja, tym    razem
 z dzielnym  pomocnikiem, którzy to wręczyli prezenty wszystkim dzieciom.  Stowarzyszenie Orzeł Biały  rownież przygotowało ze swojej strony prezenty dla naszych dzieci.  Wszyscy spędziliśmy miłe chwile  przy wspólnym poczęstunku gdyż na naszym szkolnym, wigilijnym stole nie zabrakło  świątecznych potraw i ciast.

To coroczne spotkanie bożonarodzeniowe jest zawsze okazją do spotkania się, wspólnej kolędy, a dla dzieci możliwością zapoznania się z piekną polską tradycją.

 

 

 

   


 

TEATRALIA III  i Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima

 

       W sobotę, 30 listopada 2013 r. wzięliśmy udział w III edycji przeglądu inscenizacji teatralnych TEATRALIA organizowanym przez polską  szkolę FORUM im. Marii Konopnickiej w Mostolesie.

Nasze przedstawienie pt.  "Wola Niepodległa - Osoba" mówiło o prawie każdej osoby do bycia wolnym i niepodległym. Przypomnieliśmy w nim Powszechną Deklaracje Praw Człowieka. Dzieci wspaniale prezentowały swoje role, a rodzice zatroszczyli sie o dekoracje, przebrania i cala logistykę wyjazdu. Wróciliśmy do domu z nagrodami książkowymi, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

 

      

 

         Następnego dnia,  w niedzielę 31 listopada mieliśmy przyjemność wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Juliana Tuwima organizowanym przez SPK przy Ambasadzie RP w Madrycie. Oscar i David zaprezentowali wiersze O Grzesiu Kłamczuszku i jego cioci oraz Murzynek Bambo.

Nasi konkursanci, pomimo wielkiej tremy i zdenerwowania wspaniale deklamowali wybrane wiersze.

Gratulacje dla Oscara za otrzymane wyróżnienie!

 

 


 

  WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

           W sobotę, 23 listopada   2014r. w Polskiej  Szkole im.  Czesława  Miłosza w Alcalá de Henares miała miejsce prelekcja skierowana do rodziców naszych uczniów, a zatytułowana „Wychowanie przez czytanie”. Poprowadziły ją panie Łucja Bachulska i Magdalena Dębowska, koordynatorki programu „Cała Polonia czyta dzieciom”.

          Wiele z problemów, z którymi borykają się obecnie nasze dzieci i młodzież, można złagodzić,
a nawet zupełnie pokonać, dzięki codziennemu głośnemu czytaniu. Ważne, by rodzic zdawał sobie sprawę z „terapeutycznej” funkcji lektury, a także przekazał swemu dziecku miłość do książek świadomie i umiejętnie. Stąd konieczność zaznajomienia się z regułami codziennego głośnego czytania, ewentualnymi przeszkodami, jakie można napotkać w tym przedsięwzięciu oraz z najbardziej odpowiednimi i wartościowymi lekturami dla określonego przedziału wiekowego.

          Na spotkaniu, w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastku, prelegentki miały okazję przekazać podstawowe wiadomości na temat tego „dlaczego warto czytać naszym pociechom?”, „jak czytać?” oraz „mimo czego czytać?”. Rodzice natomiast mogli podzielić się między sobą własnymi doświadczeniami. Wszyscy byli zgodni co do wartości i korzyści płynących z lektury polskich książek. Spotkanie miało na celu dodatkowo utwierdzić ich opinię o sensowności oraz celowości głośnego czytania.

       Podobne spotkania, które były lub będą organizowane w szkołach okręgu madryckiego są jedynie częścią inicjatyw promujących założenia programowe Fundacji ABC XXI„Cała Polska czyta dzieciom” również wśród Polonii.

Pamiętajmy! Czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

 

 

 

 

      

 


 

SPOTKANIE ZE STOWARZYSZENIEM DYSKOBOL - 2013 r.

 

     16 listopada br. gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele stowarzyszenia Dyskobol, którzy przygotowali dla dzieci prelekcję na temat sportów olimpijskich.

Jej celem była promocja sportów zimowych i Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Soczi w dniach od 7 do 23 lutego 2014 roku.

Dzieci pracowały w dwóch grupach.  

Najmłodsze obejrzały film o Bolku i Lolku i ich zimowych przygodach, a następnie wykonały rysunki o tej samej tematyce. Teraz pozostaje tylko przygotować prace plastyczne w domu, które wyślemy na finał konkursu organizowanego przez Dyskobol.

Starsza grupa obejrzała film na temat występów polskich olimpijczyków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver i wzięła udział w teście z wiedzy sportowej. Najlepsi uczestnicy testu również wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie sie 26 stycznia 2014r.

Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Dyskobol i juz przygotowujemy się na wielki Finał!

 

 

 


 

 

 Święto Niepodległości 2013

     

        Święto Niepodległości  było w tym roku okazją do zorganizowania lekcji tematycznej z historii Polski. Dla najmłodszej klasy Pani Lucyna również przygotowała specjalne zajęcia. 

 Maluchy dowiedziały się co to  za święto i dlaczego tak uroczyście jest obchodzone w Polsce.

A rodzice... dzielnie robili kotyliony i kwiaty, które będą nam potrzebne do przedstawienia na tegoroczne Teatralia.

 

 

 


 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

         Rozpoczęliśmy ten rok szkolny spotkaniem z autorem, Panem Marcinem Szczygielskim, który 19 października był gościem szkoły Forum w Madrycie.

Marcin Szczygielski, ur. 28 maja 1972 należy do twórców nowego pokolenia pisarzy. Jest autorem m.in. Za niebieskimi drywiami, Czarnego młyna o Omegi. Jest takze dziennikarzem i grafikiem.

Dzięki kampanii Cala Polonia Czyta Dzieciom, w której nasza szkoła również bierze udział, uczniowie najstarszej klasy mieli niepowtarzalną okazje dowiedzenia się z pierwszej ręki jak wygląda praca pisarza, co było inspiracja do napisania jego książek, skąd czerpie pomysły na głównych bohaterów. O tym i wielu, wielu innych ciekawych rzeczach Pan Marcin bardzo chętnie opowiadał.

Spotkaniu towarzyszył kiermasz książki, wiec wszyscy wrócili do domu z podpisanym egzemplarzem jednego z tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.  

Zatem, zabieramy sie wszyscy do czytania…

 

  

ZAKONCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/13 

      W sobotę 15 czerwca ostatni dzwonek obwieścił koniec kolejnego roku zajęć w szkole polskiej "Orzeł Biały" w Alcalà de Henares. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzili się na dziedzińcu szkoły, by razem przywitać upragnione wakacje. Po rozdaniu wszystkim dzieciom zasłużonych świadectw mogliśmy podziwiać występ najmłodszej grupy uczniów. Pod czujnym okiem Pani Lucyny,  nieco  stremowani  młodzi aktorzy  zaprezentowali  wiersze o abecadle i wróbelku Elemelku oraz zaśpiewali i odtańczyli żywiołowe Boogie Woogie. Zaraz po nich na scenę śpiewająco wkroczyli ich starsi koledzy, którzy –  podobnie jak ich opiekunki - Pani Łucja i Pani Magda – mieli już w głowie tylko jedną myśl: „wakacje, znowu są wakacje”! Na zakończenie piosenki z repertuaru kabaretu „Otto” posypały się na widownię serpentyny i cukierki. Prawdziwe fajerwerki rozpoczęły się jednak wraz z występem grupy rodziców, którzy w związku z trwającym nadal rokiem Juliana Tuwima, przygotowali prawdziwą ucztę złożoną z jego utworów. Oczarowane dzieciaki, razem ze swoimi mamusiami i tatusiami szukały okularów pana Hilarego, tłumaczyły się z niewysłanego listu przed ciocią Grzesia, tańcowały z Michałami, a na sam koniec wybrały się w podróż prawdziwą lokomotywą!
Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i... do zobaczenia we wrześniu!

 

 

 

 

 

 

 


 

 

PIKNIK RODZINNY W LA PANERA  –  2 CZERWCA 2013 r.

 

       W tym rok, po raz drugi wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym organizowanym tradycyjnie  przez Stowarzyszenia   Forum i  Dyskobol z  okazji  Dnia Dziecka.  W pięknym otoczeniu parku La Panera  (Segovia), wśród zieleni spędziliśmy rodzinnie niedzielę. Nie zabrakło wielu atrakcji dla  dzieci. Był   m.in.  konkurs czytania,  konkurencje  sportowe  dla   najmłodszych i   rodzinne.   Wiedzą    o sportach olimpijskich i sprawnością fizyczną mogli wykazać sie również rodzice. Reprezentanci naszej szkoły świetnie się bawili, a największą radość sprawiły drobne nagrody rzeczowe za udział w konkurencjach. Zabawie  towarzyszyło wspólne  grillowanie  – smażenie  kiełbasek i pieczenie mięsa.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie większym gronie.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  

 

 


 

Polski Dzień Matki w Naszej Szkole

 25 maj 2013 r.

      W sobotę poprzedzającą  Dzień Matki, który w Polsce obchodzony jest 26 maja, dzieci z najmłodszej grupy sprawiały naszym Mamusiom wielką niespodziankę! Przygotowały piosenkę  pt. ,, Chociaż  mam  rączki  malutkie” oraz  wręczyły  własnoręcznie  wykonane  na  zajęciach  upominki.  Mamy  nie   kryły  zaskoczenia  i wzruszenia.

 Wszystkiego  najlepszego dla każdej z MAM!

 

 

 


TURNIEJ PIłKI HALOWEJ  2013

28 kwietnia 2013 roku wzięliśmy udział w V Turnieju Piłki Halowej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polonica.

      Gratulacje dla naszych dzielnych piłkarzy, którzy zdobyli puchar za grę Fair Play przyznawany przez Stowarzyszenie Dyskobol.  Nasza bramkarka -  Nicol zdobyła również  puchar dla ,,najlepszego bramkarza turnieju”.

Tradycyjnie juz, byliśmy najmłodszą drużyną, mimo to zespól spisał sie wspaniale. Chęci do walki o gole było bardzo dużo, a od wielu bramek przeciwników uratowała nas właśnie Nicol. Rodzice bardzo ochoczo dopingowali swoim pociechom. Dziękujemy naszym trenerom, Andrzejowi i Adrianowi.

  

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

 

 


 

 

 

20 kwiecień 2013 r. - IDZIEMY DO TEATRU - Teatro Tyl Tyl, Navalcarnero

NIEPOWTARZALNA OKAZJA !  -  SZTUKA TEATRALNA
reżyserii Piotra Tomaszuka PO POLSKU

 

Teatr Lalek ,,Guliwer" z Warszawy przedstawił na kanwie bajki Jana Brzechwy żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne - ,,Czerwony Kapturek".

 

 

Z wielka przyjemnoscią mieliśmy okazję  spędzić mile, rodzinne popołudnie w teatrze. Przedstawienie bardzo się podobało zwłaszcza najmłodszym widzom.

 


     

 

KIERMASZ  WIELKANOCNY 2013

 

           W Niedzielę Palmową, 6.04.2013 r. odbył się kiermasz wielkanocny.  Do  kupienia były  przepiękne palemki - małe i duże, wielkanocne pisanki,  kartki świąteczne oraz wielkie jajko wykonane przez dzieci z najmłodszej klasy. Wylicytowała je Laura. Było przy tym dużo zabawy i dobrego świątecznego humoru.

Zapraszamy za rok - z pewnością będzie więcej niespodzianek.

Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo w kiermaszu i wsparcie naszej szkoły.

 


KONKURS RECYTATORSKI ,,Wiosna w Poezji Polskiej”

17 marca 2013  r. wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Klub Wawel. Tematem  konkursu  była  ,,Wiosna w  Poezji  Polskiej”,
a jego uczestnikami - recytatorzy różnych grup wiekowych szkoł polonijnych okregu madryckiego. Reprezentowały nas dzieci z klas III, IV, V  oraz VI.  Wszyscy, pomimo ogromnej tremy wspaniale deklamowali poezję polską.

Gratulacje dla wszystkich uczestników, szczególne wyróżnienie dla zdobywców nagród - Martyny Cadrowskiej za zajęcie drugiego miejsca i Oskara Fernandez - Zuńskiego za miejsce trzecie.  

 


 

    

  3 luty 2013 r. - Lekcja historii w Regionalnym Muzeum Archeologicznym

    

        W tym roku, klasa czwarta naszej szkoły rozpoczęła lekcje historii.

 Jednym z pierwszych omawianych tematów wprowadzających w przedmiot jest archeologia. Było to   doskonałą  okazją  do odwiedzenia Regionalnego Muzeum Archeologicznego w Alcalá de Henares.
Korzystając z uprzejmości pana Andrzeja Buczyńskiego, który zgodził sie  być naszym przewodnikiem -  dzieci wraz z rodzicami odwiedziły ekspozycję stałą muzeum. Dowiedziały się między  innymi o historii archeologii, czym się ona zajmuje jako nauka, jak pracują archeolodzy.

Była to zdecydowanie wyjątkowa niedziela w muzeum.

 

  

 

 


 

            Jasełka 2012 w Sobotniej Szkole Polskiej

organizacji Orzeł Biały

         W sobotę 15 grudnia odbyło się w naszej szkole tradycje spotkanie bożonarodzeniowe. W  tym roku, było nam bardzo milo gościć przedstawicieli organizacji  Dyskobol, kapelanii polskiej
  w  Alcalá de Henares, a także rodziców i dzieci, które obecnie i kiedyś chodziły do nasze szkoły.

      Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały przedstawienie jasełkowe przeplatane śpiewem  kolęd.  Na scenie pojawili się: Święta Rodzina i Trzej Królowie z darami, pasterze, aniołki, gwiazda betlejemska. Nie zabrakło również współczesnych akcentów - dziewczynki, która idzie do Betlejem, by podarować Jezusowi swoje zabawki. Po drodze jednak  spotyka biedne dzieci i oddaje im je.  Gosciem specjalnym, który bardzo ucieszył maluchy, był oczywiscie Święty Mikołaj.  Wszystkie dzieci dostały od niego prezenty.

     W tym roku także, dzięki  współpracy  rodziców  zorganizowaliśmy  kiermasz świąteczny. Jego atrakcją były kartki świąteczne przygotowane na zajęciach lekcyjnych przez uczniów.  Na  szkolnym, wigilijnym  stole nie zabrakło również  świątecznych potraw i ciast.

 

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


    Dnia 24-go marca 2012 roku  dzieci naszej szkoły pozegnały zimę tradycyjnym zwyczajem staropolskim, jakim jest topienie Marzanny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


  SPOTKANIE Z DYSKOBOLEM

      Dnia 10-go marca br. gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele organizacji Dyskobol, którzy opowiedzieli dzieciom o Igrzyskach Olimpijskich, przedstawili ich krótką historię, opowiedzieli o dyscyplinach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich a także odpowiedzieli na nasze pytania związane z tematyką igrzysk.

 Najmłodsze dzieci obejrzały film "Olimpiada Bolka i Lolka" i uczestniczyły w warsztatach plastycznych.

 Zdjecia z tego spotkania tutaj.


 Oto  Konkurs Olimpijski, do udzialu w ktorym  serdecznie zachecamy wszystkie dzieci. 
  
 Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,
Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski a okazja sa
mające odbyć się w tym roku w Londynie XXX Igrzyska Olimpijskie.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół
polonijnych na całym świecie. Głównym celem przedsięwzięcia to
popularyzacja idei olimpizmu, poszerzenia zakresu wiedzy o Polsce,
pielęgnowanie polskiego poczucia tożsamości narodowej oraz zwiększanie
umiejętności artystycznych i językowych najmłodszych członków wspólnoty
polonijnej.

W celu zapoznania się z regulaminem konkursu prosimy o kontakt z nami.

 

 


 
 
W dniu 8-go stycznia odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziekujemy serdecznie wszystkim tym, którzy wzęli udział w tej imprezie, której nasze stowarzyszenie było jednym ze współorganizatorów.  
 
 
 

 

  

volver a inicio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii Aguila Blanca
info@aguilablanca.org